Transparent_White logo.png

AUGUST
2021

WINNERS & NOMINEES


BEST SHORT FILM
 

The Gutter

NOMINEE
Best Short Film

The Gutter

directed by

Tim Lee

Servus Karl

WINNER
Best Short Film

Servus Karl

directed by

Thomas Bischof

I'd like to thank...

NOMINEE
Best Short Film

I'd like to thank...

directed by

Jonathan J Smit


BEST STUDENT FILM
 

Crescendo

SPECIAL MENTION - Best Student Film

Crescendo

directed by

Ryan Park


BEST EXPERIMENTAL
 

Caulabyrinth Episode 13

SPECIAL MENTION - Best Experimental

Caulabyrinth Episode 13

directed by

Mischa Ying Giancovich


BEST DOCUMENTARY
 

Madeline: Take 2

NOMINEE - Best Documentary

Madeline: Take 2

directed by

Howard Forman

From Durban to Tomorrow

WINNER - Best Documentary

From Durban to Tomorrow

directed by

Dylan Mohan Gray

Crescendo

NOMINEE - Best Documentary

Crescendo

directed by

Ryan Park


BEST ANIMATION
 

The Birth of the World

NOMINEE - Best Animation

The Birth of the World

directed by

Bradley Necyk

Homeward Clown

WINNER - Best Animation

Homeward Clown

directed by

Allison Power

Belly Talkers

NOMINEE - Best Animation

Belly Talkers

directed by

Kate Renshaw-Lewis


BEST ACTOR
 

The Gutter

Category NOMINEE - Benno Ifland (The Gutter)

The Gutter

directed by

Tim Lee

Servus Karl

Category WINNER - Erwin Steinhauer (Servus Karl)

Servus Karl

directed by

Thomas Bischof

FRAGOR

Category NOMINEE - Hector Velazquez Castellanos (FRAGOR)

FRAGOR

directed by

Jorge Alejandro González Ley


BEST ACTRESS
 

Servus Karl

Category NOMINEE - Isabella Jeschke (Servus Karl)

Servus Karl

directed by

Thomas Bischof

I'd like to thank...

Category NOMINEE - Sanne Maas (I'd like to thank...)

I'd like to thank...

directed by

Jonathan J Smit

ALEXANNE

Category WINNER - Ophélie LEHMANN (Alexanne)

ALEXANNE

directed by

Kilian Thomas


BEST DIRECTOR
 

The Gutter

NOMINEE - Best Director

The Gutter

directed by

Tim Lee

Servus Karl

WINNER - Best Director

Servus Karl

directed by

Thomas Bischof

I'd like to thank...

NOMINEE - Best Director

I'd like to thank...

directed by

Jonathan J Smit


BEST SCREENPLAY
 

The Gutter

NOMINEE - Best Screenplay

The Gutter

directed by

Tim Lee

Servus Karl

WINNER - Best Screenplay

Servus Karl

directed by

Thomas Bischof

I'd like to thank...

NOMINEE - Best Screenplay

I'd like to thank...

directed by

Jonathan J Smit


BEST EDITOR
 

Servus Karl

WINNER - Best Editor

Servus Karl

directed by

Thomas Bischof

I'd like to thank...

NOMINEE - Best Editor

I'd like to thank...

directed by

Jonathan J Smit

FRAGOR

NOMINEE - Best Editor

FRAGOR

directed by

Jorge Alejandro González Ley


BEST CINEMATOGRAPHY
 

The Gutter

NOMINEE - Best Cinematography

The Gutter

directed by

Tim Lee

Servus Karl

WINNER - Best Cinematography

Servus Karl

directed by

Thomas Bischof

I'd like to thank...

NOMINEE - Best Cinematography

I'd like to thank...

directed by

Jonathan J Smit


BEST ORIGINAL SCORE
 

FRAGOR

SPECIAL MENTION - Best Original Score

FRAGOR

directed by

Jorge Alejandro González Ley