Transparent_White logo.png

SEPTEMBER
2021

WINNERS & NOMINEES


BEST SHORT FILM
 

Troubled Times

WINNER - Best Short Film

Troubled Times

directed by

Jared Crowelle

Soft Creatures

NOMINEE - Best Short Film

Soft Creatures

directed by

Ivana Skrabalo

Echo

NOMINEE - Best Short Film

Echo

directed by

Kamil Olejnik


BEST STUDENT FILM
 

The Vow

SPECIAL MENTION - Best Student Film

The Vow

directed by

Charles Sweeney


BEST DOCUMENTARY
 

So far, yet so close - Encounter in Shanghai

NOMINEE - Best Documentary

So far, yet so close - Encounter in Shanghai

directed by

Raissa und Simon Axmann

S'Avanzada

WINNER - Best Documentary

S'Avanzada

directed by

Francesco Palomba

Made With Love

NOMINEE - Best Documentary

Made With Love

directed by

Calum Macdiarmid


BEST ANIMATION
 

Cloud Boy: An Autistic Journey

NOMINEE - Best Animation

Cloud Boy: An Autistic Journey

directed by

Kieran Firth-Bernard

Live

NOMINEE - Best Animation

Live

directed by

Meg Dupont

Justin and the Werloobee

WINNER - Best Animation

Justin and the Werloobee

directed by

Ken Yoffe & Ellen Weisberg, John Vo


BEST MUSIC VIDEO
 

Aufm Deich

SPECIAL MENTION - Best Music Video

Aufm Deich

directed by

Jakob Reuter


BEST ACTOR
 

Troubled Times

Category WINNER - Ferdia Walsh-Peelo (Troubled Times)

Troubled Times

directed by

Jared Crowelle

The Babylon Gardens

Category NOMINEE - Firas Saayed (The Babylon Gardens)

The Babylon Gardens

directed by

Karim Moussa

Echo

Category NOMINEE - Karol Olejnik (Echo)

Echo

directed by

Kamil Olejnik


BEST ACTRESS
 

Soft Creatures

Category NOMINEE - Valentina Loncaric (Soft Creatures)

Soft Creatures

directed by

Ivana Skrabalo

Echo

Category NOMINEE - Florence Branger (Echo)

Echo

directed by

Kamil Olejnik

BitterSweet

Category WINNER - Ann-Sofie Rase (BitterSweet)

BitterSweet

directed by

SUSANNA EKMAN


BEST DIRECTOR
 

Troubled Times

WINNER - Best Director

Troubled Times

directed by

Jared Crowelle

Soft Creatures

NOMINEE - Best Director

Soft Creatures

directed by

Ivana Skrabalo

Echo

NOMINEE - Best Director

Echo

directed by

Kamil Olejnik


BEST SCREENPLAY
 

Troubled Times

WINNER - Best Screenplay

Troubled Times

directed by

Jared Crowelle

Echo

NOMINEE - Best Screenplay

Echo

directed by

Kamil Olejnik

BitterSweet

NOMINEE - Best Screenplay

BitterSweet

directed by

SUSANNA EKMAN


BEST EDITOR
 

Troubled Times

NOMINEE - Best Editor

Troubled Times

directed by

Jared Crowelle

Echo

WINNER - Best Editor

Echo

directed by

Kamil Olejnik

BitterSweet

NOMINEE - Best Editor

BitterSweet

directed by

SUSANNA EKMAN


BEST CINEMATOGRAPHY
 

Troubled Times

WINNER - Best Cinematography

Troubled Times

directed by

Jared Crowelle

Soft Creatures

NOMINEE - Best Cinematography

Soft Creatures

directed by

Ivana Skrabalo

Echo

NOMINEE - Best Cinematography

Echo

directed by

Kamil Olejnik


BEST ORIGINAL SCORE
 

Troubled Times

NOMINEE - Best Original Score

Troubled Times

directed by

Jared Crowelle

The Babylon Gardens

NOMINEE - Best Original Score

The Babylon Gardens

directed by

Karim Moussa

Soft Creatures

WINNER - Best Original Score

Soft Creatures

directed by

Ivana Skrabalo